Črevná mikroflóra a jej vplyv na Váš imunitný systém

Už otec západnej medicíny, Hippokrates, bol presvedčený o tom, že všetky choroby začínajú v črevách. A pravdepodobne mal pravdu. Vo Vašich črevách žije asi 10 biliónov baktérii, ktoré súhrne nazývame ako “črevná mikroflóra”. Črevné baktérie sú pre zdravé fungovanie ľudského tela nesmierne dôležité a zohrávajú niekoľko kľúčových úloh, od trávenia potravy, po reguláciu neurotransmiterov v mozgu, ktoré ovplyvňujú našu náladu. Je vedecky dokázané, že ich najkľúčovejšou úlohou je formovanie a regulácia imunitného systému. Odhaduje sa, že takmer 70% imunitného systému sa nachádza práve v črevách.

Ako črevné baktérie pomáhajú imunitnému systému? 

Od okamihu ako sa narodíte, ovplyvňujú prírodné baktérie rozvoj a tvorbu Vašej bohatej črevnej flóry. Tento proces začína od prvého dňa, a pokračuje až do dospelosti, preto je veľmi dôležité aby prišla Vaša mikroflóra do kontaktu s baktériami včas. Len tak si totiž dokážeme vybudovať silný imunitný systém, ktorým dokážeme bojovať proti invázii patogénov, alebo naopak, prijímať baktérie, ktoré sú telu prospešné a podieľajú sa na jeho zdravom fungovaní. Stručne povedané, snaha o zdravé črevá Vám pomáha podporovať Váš imunitný systém a chrániť sa tak pred infekciami.  Množstvo nedávnych štúdii preukázalo, že prospešné baktérie a chemikálie uvoľňované črevami, zohrávajú dôležitú úlohu v proliferácii a diferenciácii dôležitých buniek imunitného systému. 

Náš imunitný systém sa od čriev učí 

Imunitný systém je spojivom medzi našou črevnou mikroflórou a jej schopnosťou ovplyvňovať naše zdravie a choroby. Všetci sa rodíme s veľmi jednoduchým imunitným systémom. Spočiatku sme chránení protilátkami našej matky. No ako sa postupne náš imunitný systém vyvíja, musia sa imunitné bunky naučiť ako nás chrániť pred chorobami, a inými nepriaznivými vplyvmi. S pribúdajúcim vekom klesá podpora imunitného systému matky, a tak sa ten náš musí rozvíjať čo najrýchlejšie. 

Črevá kontrolujú zápalové procesy v tele 

Zdravé črevné baktérie majú obzvlášť dôležitú úlohu pri kontrole zápalu, a to nie len v samotnom čreve, ale v celom tele. Ak nie je črevná bariéra udržiavaná, môže z útrob čreva dôjsť k úniku malých molekúl a baktérii, čo vedie k ochoreniu známemu ako “deravé črevo”. A aké sú následky tohto ochorenia? Imunitný systém musí v podstate robiť prácu navyše, aby obmedzil zápal v čreve a bojoval proti baktériám, ktoré sa snažia z čreva uniknúť. 

Vakcíny

Vedci zistili, že zloženie črevnej mikroflóry môže ovplyvniť účinnosť sezónneho očkovania proti chrípke. Nevyvážené zloženie, tiež známe ako “dysbióza”, môže viesť k zápalu, ako sme už skôr spomínali. To znamená, že ak máte zápal v čreve, Váš imunitný systém pracuje nadmerne rýchlo, aby Vás ochránil pred následkami zápalu. To mu ponecháva len veľmi malú kapacitu na zvládnutie zápalu vyvolaného vakcínou proti chrípke. Na druhej strane, nedávne výskumy preukázali aj opačný fakt, a to, že pri správnom a zdravom zložení črevných baktérii, sa účinnosť vakcíny zvyšuje.

Referencie

  1. "Allergy and the gastrointestinal system." Vighi, G., et al. (2008)
  2. "Interactions between the microbiota and the immune system." Hooper, Lora V., Dan R. Littman, and Andrew J. Macpherson. (2012
  3. "Probiotic Escherichia coli Nissle 1917 inhibits leaky gut by enhancing mucosal integrity." Ukena, Sya N., et al. (2007)
  4. "Development of the gut microbiota in infancy and its impact on health in later life." Tanaka, Masaru, and Jiro Nakayama. (2017)